I. PILÍŘ: Jasné priority a cesta k jejich naplnění

2.

Týmy odpovědné za plnění priorit

Odborný politický i úřednický tým pro iniciaci, vyjednávání a kontrolu prosazování politiky ministra.

Co je problém?

Ministři mají plnit vládní priority, ale často se ztrácejí v příliš složitém systému. Řídí své poradce, kabinet i úředníky – často víc než deset lidí najednou. Než si vybudují důvěru s úředníky a zorientují se v agendách, trvá to měsíce. Přitom musí rozhodovat lidské i odborné spory, kterým sami nerozumí do detailu. Výsledkem je, že reformy váznou. Někteří ministři pak situaci „řeší“ tím, že si do úřednických pozic dosazují svoje lidi. Tím ale oslabují důvěru ve státní službu – jak veřejnosti, tak samotných úředníků.

Jaké je řešení?

  • Ministr má mít jeden hlavní kontakt – šéfúředníka. Ten koordinuje práci vrcholných úředníků, rozumí klíčovým agendám a odpovídá za výsledky. Je tak pro ministra hlavním partnerem v úřednickém světě.
  • Politický tým má být robustní a má být vidět – ministři zveřejní své poradce, členy kabinetu a další politické spolupracovníky. Nebudou je dosazovat do pozic určených pro nestranné úředníky.
  • Kontrola personálních změn – nezávislá komise bude moct zrušit personální rošády, které slouží jen k „dosazení vlastních lidí“.

Jak to pomůže lidem?

Ministři se budou moct soustředit na to důležité – plnění slibů, které dali voličům. Dobrý tým a jasně dané role urychlí rozhodování a umožní rychlejší a kvalitnější reformy. Úředníci se přestanou bát o své místo pokaždé, když se změní vláda. Zvýší se důvěra ve státní správu i její výsledky.

Příklady dobré praxe

Evropská komise, Nizozemsko, Velká Británie


Organizace:


Další opatření