III. PILÍŘ: Efektivní procesy

11.

Zrychlení státu automatizací


Jednodušší zpracování rutinní administrativy na úřadech díky automatizaci ušetří čas i peníze.

Co je problém?

Správní řízení v Česku je pomalé, neefektivní a zbytečně zatížené manuálními procesy. Občané čekají nepřiměřeně dlouho na vyřízení svých žádostí, což snižuje jejich důvěru v instituce. Stát přichází o čas i peníze a nedokáže naplno využít technologického pokroku. Výsledkem je, že Česká republika zaostává za jinými zeměmi EU, kde už automatizace veřejnou správu zefektivnila.

Jaké je řešení?

  • Je potřeba urychleně implementovat navrhované změny v oblasti správního řízení, které umožňují automatizaci jednoduchých administrativních úkonů a rozhodovacích procesů.
  • Výběr TOP 5 agend na každém ministerstvu – do roka od jmenování vlády si jednotlivá ministerstva určí, které agendy mají největší potenciál pro automatizaci.
  • Business plány a metriky dopadu – do dvou let vzniknou konkrétní popisy vybraných agend, návrh IT řešení a model výpočtu přínosů.
  • Pilotní projekty v krajích a obcích – do tří let se spustí první piloty, které umožní otestovat nové systémy v praxi. Díky tomu se vyhneme problémům při plošném zavádění systémů.

Jak to pomůže lidem?

Běžné žádosti vyřídí úřady rychleji – bez zbytečné byrokracie a čekání. Státní správa bude levnější a efektivnější, což uvolní prostředky na jiné služby. Zkrátka dojde k úspoře času, peněz i energie – jak na straně občanů, tak státu.

Příklady dobré praxe

Velká Británie


Organizace:


Další opatření