III. PILÍŘ: Efektivní procesy

8.

Akceschopný Parlament


Efektivnější jednání sněmovny s omezením obstrukcí, jež ale zachovává opozici nástroje, jak volat vládu k odpovědnosti.

Co je problém?

Parlament hraje v naší demokracii klíčovou roli. V posledních letech se z něj však stále častěji stává prostor pro nekonečné projevy a obstrukce. Míra neefektivity roste, zejména kvůli zneužívání jednacího řádu. V důsledku toho je vláda paralyzovaná i tehdy, když má v Poslanecké sněmovně většinu. Dlouhá jednání také znamenají zvýšené náklady pro státní rozpočet. To vše podkopává důvěru občanů v demokratické instituce.

Jaké je řešení?

Je nutné upravit jednací řád Poslanecké sněmovny tak, aby umožnil efektivní projednávání zákonů, a zároveň zachoval důležitou roli opozice. Navrhujeme:

  • omezení řečnické doby – zavedení časových limitů (i pro přednostní řečníky a pro vystoupení k programu schůze)
  • pevné a předem dohodnuté harmonogramy jednání (včetně rozdělení celkové řečnické doby mezi kluby, s vyšší alokací pro opozici)
  • zrychlený režim projednávání bezkonfliktních zákonů, které sice nevyvolávají kontroverze, ale vyžadují diskusi (a proto se nehodí pro schválení v prvním čtení)

Jak to pomůže lidem?

Lidé budou mít větší jistotu, že zákony se nejen navrhují, ale také přijímají. Rychlejší a přehlednější rozhodování posílí důvěru veřejnosti v Parlament i demokratický systém jako celek. Díky větší srozumitelnosti projednávání budou voliči lépe chápat to, co se v Poslanecké sněmovně děje – a budou tak moci poslance i lépe kontrolovat. Parlament pak bude méně připomínat nekonečný řečnický maraton a více místo, kde se rozhoduje o budoucnosti naší země.

Příklady dobré praxe

Estonsko, Francie, Německo


Organizace:


Další opatření