Česko, funguj! Český byznys si objednává 12 opatření, která zkrotí byrokracii

14. 7. 2025

Osobnosti českého byznysu podpořily iniciativu Česko, funguj! Český stát už dál nesmí mrhat svým potenciálem. Česku kvůli nízkému výkonu veřejné správy ujíždí vlak. Prvních deset statečných českého byznysu si proto objednalo Dvanáctku opatření, která zkrotí byrokracii. Přidejte se k nim!

Chceme fungující Česko!

Desítka osobností českého byznysu vyjádřila podporu Dvanáctce opatření, která zkrotí českou byrokracii a znovu postaví stát na nohy. Všichni věří, že Česko má na víc, než jen dál přešlapovat na místě. A společně říkají: Česko, funguj!

„Dvanáctka je pečlivým výběrem priorit s největším dopadem  na to, aby naše veřejná správa byla moderní, akceschopná  a důvěryhodná. Svět kolem nás, a tak i naše očekávání a potřeby, se zásadně mění. Pokud tempu změn nebude odpovídat fungování státu, frustrace a nedůvěra v instituce bude růst. Proto je třeba, aby se každý z nás, tak jak může, zasadil o zlepšení veřejných služeb. Česko, funguj! je konkrétní příležitost, jak můžete přispět i Vy,” říká Martin Vohánka z firmy Eurowag (Praha).

Stát není firma. Přesto potřebuje mít jasně stanovené priority, zajistit si schopné manažery i expertízu a nastavit si efektivní procesy. Přehnaně složitá byrokracie komplikuje život podnikatelům i občanům a brzdí akceschopnost státu. Konkrétní projevy vidíme každý den: pomalá výstavba velkých infrastrukturních projektů, problémy v digitalizaci nebo vylidňování venkova a vzdalování centra a regionů.

Radana Brábníková z firmy Gamin (Ostrava): „Moderní stát musí být postaven na odbornosti, dlouhodobé strategii  a otevřeném dialogu. Dvanáctka přináší návod, kde hledat shodu napříč politickým spektrem a opřít se o fakta, nikoli  o momentální nálady. Potřebujeme stát, který má vize a plánuje, ne jen reaguje.”

Česko musí lépe využít svůj potenciál

Česká státní správa si nevede tak dobře, jak by mohla. Podle Blavatnik indexu veřejné správy 2024 je Česko 28. z 50 posuzovaných zemí. Slabší výkon má přitom hlavně v oblasti strategie a vedení státní správy. Je nejvyšší čas, aby se politici začali fungováním státu vážně zabývat. 

„Miluju naší zem a věřím v její potenciál. Nezahazujme ho! Snažme se společně aktivně o neustálé vylepšování.  I proto se mi líbí iniciativa Česko, funguj! s konkrétními opatřeními, které nás jako celek posunou výrazně vpřed. Já osobně podporuji zejména aktivity pro akceschopný parlament, automatizaci správního řízení  a nadobecní spolupráci regionů,” myslí si Tomáš Vala, SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ (Čimelice).

V evropském srovnání Ceny a efektivity veřejného sektoru z roku 2021 vyplývá, že dáváme na veřejnou správu sice o něco méně peněz, než je průměr zemí EU (ČR dává 6,34 jednotek kupní síly, průměr zemí EU je 7,14), ale současně máme velmi nízkou efektivitu veřejné správy. Index přitom porovnává kvalitu veřejných služeb, nezávislost správy na politických tlacích, proces formulace a implementace politik a důvěryhodnost vládního závazku k tvorbě konkrétních politik. 

Nechceme se za deset let probudit do světa, kde nám ujel vlak. I proto vznikla iniciativa Česko, funguj! a Dvanáctka opatření, jak zefektivnit a modernizovat správu českého státu. Dvanáctka opatření je realistický plán, jak zahájit restart státu. 

„Naše země, lidé i ekonomika, mají určitě na víc. Ale k tomu potřebujeme zásadně zlepšit výkon státu a celé veřejné správy. Mezinárodní srovnání i příklady ze světa dokládají, že to půjde. Proto podporuji výzvu Česko funguj a objednávám si Dvanáctku,” uvádí Ladislav Červenka z Farmorganix Europe. 

Česká byrokracie dusí podnikatele místo toho, aby jim pomáhala růst 

Stát často uplatňuje dvojí metr, nedomýšlí své kroky, nedává jasné zadání, nebo ho často mění. Spoustu údajů chce vícekrát, i když už je od podnikatelů jednou má. Takové prostředí ale zbytečně dusí hlavně menší a střední podnikatele. 

„Stát ovládla příliš složitá byrokracie a přeregulovanost. Mnoho předpisů, se kterými se dennodenně setkáváme  v naší práci, je velmi pedantských, veřejná správa nezřídka rozhoduje arbitrárně nebo aplikuje dvojí metr.  Máme např. 3 sousedící okresy, z nichž každý vykládá stavební předpisy jinak! Veřejná správa musí fungovat víc efektivně a dodávat občanům lepší služby.  Proto si objednávám Dvanáctku,” říká Kamil Jeřábek z firmy Wienerberger (České Budějovice).Podnikatelé by ocenili jednak větší přehlednost regulací, ale také jejich stabilitu, která by mohla podpořit rozvoj firem. 

„Stát by měl vytvářet dobré prostředí pro podnikání, zejména podmínky, které pomáhají českým firmám uspět na zahraničních trzích. Chybí mu však jednak kontinuita a sladění strategického směřování mezi volebními obdobími, jednak schopnost sledovat  a vyhodnocovat pokrok při naplňování dlouhodobých strategií. Proto si objednávám Dvanáctku a věřím,  že za další 4 roky budeme jinde,“ předestírá Michal Kurka z firmy Sentinel Capital (Ostrava).

Má stát strategii? A můžeme ji vidět jinde, než na papíře?

Státní správě dnes chybí kompas, který by politiky i úředníky vedl stejným směrem k malému počtu skutečně podstatných dlouhodobých strategických cílů. 

„Když se podíváme na úspěšné státy do zahraničí, mají jasné, dlouhodobé směřování. Potřebujeme zformulovat nějaké jádro z těch asi 270 strategií,  na kterém stát musí usilovně a prioritně pracovat  bez ohledu na to, jaká je u moci vláda!  Proto podporuji iniciativu Česko, funguj! a objednávám si Dvanáctku!,” prohlašuje Jan Žůrek, dřívější dlouholetý top manažer KPMG.

Mnohé strategické dokumenty zůstávají nevyužité v šuplíku. Stát sice dokáže formulovat smysluplné plány, ale často je nedokáže uvést v život a vyhodnotit. Část plánů i vize umírá každé 4 roky při výměně vlády, přestože by pro Česko mohly být užitečné. 

Petr Borkovec z Partners Banky (Brno) dodává: „Stát je důležitý, ale ve spoustě věcech mu chybí know-how, často reaguje pomalu a příliš byrokraticky. Spolupráce státu, byznysu a nevládek má velký potenciál pomoci naší zemi být lepší - efektivnější, bezpečnější a spravedlivější. Česko, funguj! je iniciativou, kde experti napříč různými sektory identifikovali  12 systémových opatření pro lepší fungování veřejné správy  a státu. Proto je podporuji a objednávám si Dvanáctku.”Absence dlouhodobé strategie není jediný problém. Politická rozhodnutí v Česku jsou často náhodná, nesystematická a podléhají lobbingu partikulárních zájmů. Státu stále chybí schopnost opírat zákony, strategie a rozpočty o data a kvalitní analýzy. Státu by se přitom posílení analytických kapacit a zlepšení práce s daty ve výsledku vyplatilo.

Jan Škampa z firmy Strohmy (Praha) si myslí: „Spousta rozhodování státu probíhá spíš na základě osobních zkušeností či dojmů. A na rozdíl  od byznysu se výsledky mnoha rozhodnutí nevyhodnocují. Objednávám proto Dvanáctku  a rád bych viděl poctivější práci s daty  a více dopadových zpráv!”

Česko nesmí zapomínat na regiony  

Česko má velké množství malých obcí, které musí vykonávat velké množství složitých úkolů, na něž ty nejmenší nestačí. Postavit čističku, opravit obecní silnice, postavit školku. Věci, které možná někdy považujeme za samozřejmost, stojí velké úsilí. Pro efektivnější rozvoj regionů potřebujeme, aby obce spojily síly, sdílely kapacity a vytvářely dobré podmínky pro místní podnikání. 

„Objednávám si Dvanáctku, protože chci efektivnější spolupráci obcí a více financí a podnikání v regionech, včetně podpůrnějšího rozpočtového určení daní.  I kolem Zlína vidím příliš malých obcí, kde ani šikovný starosta nemůže pod návalem agendy odvádět pro občany, co by chtěl. Takové obce se musí spojovat  do větších celků, aby lépe zajistily klíčové funkce  pro své obyvatele - školy, domovy důchodců, čističky  - a měly větší finanční možnosti pro investiční akce,” uzavírá Tomáš Dudák z firmy SPUR (Zlín).

Česko, funguj!

Česká státní správa nefunguje tak, jak by měla. Nastal čas to společně změnit! Přidejte se k výzvě za fungující Česko a objednejte si Dvanáctku opatření, která přináší změnu. 


Pojďme společně říct politikům, že chceme fungující stát. Nenecháme se ukonejšit planými sliby. Chceme vidět konkrétní kroky!